Zpátky do lavic, aneb vybíráme školní batoh

Výběr kvalitního školního batohu nenechávejte na poslední chvíli a dobře si rozmyslete, do kterého investujete. Batoh by měl být zejména oporou dětské páteři, nesmí chybět ale také další prvky, které zpříjemní jeho denní nošení a zároveň uleví zádům. Jak vybrat správný batoh poradí Tomáš Žaloudek z Eastpaku.  

Kvalita vs. záruka, co určuje cenu

Před stanovením finančního limitu pro nákup nové školní brašny se nejdříve porozhlédněte, jaké jsou možnosti. Vyplatí se zde zvážit několik rozhodujících faktorů. Určitě přihlédněte k použitým materiálům, ale také k záruce, která je na batoh poskytována. Investice do batohu, který vydrží po celou dobu studií, ušetří nejen každoroční starosti s výběrem, ale uleví také peněžence. Dobrý batoh či aktovku většinou pořídíte v řádu 1500 - 3000 Kč.

Základní výběr: aktovka nebo batoh 

U malých prvňáčků je lepší zvolit klasickou aktovku, která má pevnou konstrukci a je tak šetrnější pro dětská záda a páteř. Chybu ale neuděláte ani pokud sáhnete po kvalitním batohu. Důležité je vybírat batohy s pevnou výztuží zad, které poskytují oporu a na zádech se nijak nekroutí. Tento typ batohů je pak vhodný nejen pro děti na základní škole, ale třeba i středoškoláky, kteří nosí na zádech velkou váhu knih, učebnic a sešitů. „Tašku i batoh by děti měly správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů,“ říká Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. 

Výztuže školní brašny

Kromě výztuže zad je u školní brašny důležitá také tloušťka a výztuž ramenních popruhů, které se nesmí zařezávat do ramen a měly by být pohodlné na nošení. Dalším prvkem je pak zpevněné dno batohu, které drží jeho formu i tvar. 

Hmotnost aktovky či batohu

„Velmi důležité pravidlo při výběru aktovky či batohu, je také jejich samotná hmotnost. Ta by neměla přesahovat půl kg, maximálně však 1 kg. Děti mají aktovku nebo batoh velkou část dne na zádech, a proto je třeba jim maximálně ulevit od váhy, kterou budou po celou dobu nosit,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z firmy Eastpak, která vyrábí batohy nejen pro školáky. Zejména děti na prvním stupni by neměly nosit na zádech celkovou váhu těžší, než je 10 % jejich vlastní váhy.

Design školního batohu či aktovky

U prvňáčků se můžete nechat unést a dopřát jim aktuální dětský módní výstřel, který podpoří jejich chuť chodit do školy. „Ve vyšších ročnících pak doporučuji zvolit umírněnější vzory či barvy, které s dětmi mohou růst. Batohy Eastpak například nabízejí záruku 30 let, takže je školáci mohou nosit po celou dobu studií, tedy od základní až po vysokou školu, a dokonce je možná unosí i další generace. Taková investice se s přibývajícími roky určitě vyplatí,“ uzavírá Tomáš Žaloudek.