Sulovského expedice zdolala v Grónsku náročnou skalní stěnu

Dva členové expedice moravskoslezských horolezců, vedené prvním Čechem na vrcholu Mount Everestu Leopoldem Sulovským, zdolali v minulých dnech v Grónsku jednu z nejobtížnějších skalních stěn světa. Na vrchol hory Ulamertorsuaq vylezli po 1100 metrů dlouhé kolmé skalní stěně. Čtyři noci spali v závěsném lůžku vysoko nad zemí. ČTK to dnes po návratu do Ostravy řekl Sulovský. 

"Pro nepřízeň počasí na vrchol zamířili 11. července jen dva z pěti členů expedice. Dosáhli ho Josef Novotný a Tomáš Bardas," uvedl Sulovský. Kolegům společně s dalšími horolezci Radovanem Markem a Janem Martasekem pomáhal připravit na náročné stěně cestu. "Celkem výstup trval čtyři dny. Během této doby oba spali čtyři noci v závěsném lůžku uprostřed stěny," řekl Sulovský. 
    
Nocleh tak horolezci trávili víc než 500 metrů nad zemí. "Příprava výstupu byla náročná. Nahoru se muselo vytahat hodně materiálu. A hlavně i 25 litrů vody. Ta tam žádná není," řekl Sulovský. Hora Ulamertorsuaq vysoká 1843 metrů byla poprvé zdolána v roce 1977. Na jeho nejhůře přístupný západní vrchol se česká skupina vydala cestou Moby Dick. Ta byla poprvé prostoupena v roce 1994. "Patří mezi nejnáročnější stěny světa. Pokud vím, tak před námi ji zdolal jen jediný Čech," uvedl Sulovský. 
    
Na druhém plánovaném vrcholu se 14. července už vystřídalo všech pět horolezců. Šlo o horu Ketil Pyramid, který dosahuje výšky 2010 metrů. Její vrcholovou partii představuje 450 metrů vysoký skalní trojstěn. 
    
"Termín pro expedici do Grónska jsme zvolili na krátké období s příznivějším počasím. Teplo také způsobilo, že lední medvědy v místě našeho základního tábora vystřídaly miliony komárů. Nebylo to příjemné, ale mnohem bezpečnější," uvedl úspěšný horolezec. 
    
Kromě prvenství mezi Čechy na vrcholu nejvyšší hory světa, má Sulovský za sebou i řadu dalších úspěšných výstupů. V roce 2009 například jeho expedice jako první na světě vystoupala jihozápadní stěnou na šestou nejvyšší horu světa Čo Oju, která měří 8201 metrů. 
    
Celkem už má za sebou dvě desítky expedic do nejvyššího pohoří světa. Tam se mu podařilo zdolat tři vrcholy. Vystoupal i na Dhaulágirí a Makalu. Největším úspěchem ale rozhodně zůstává výstup severní stěnou Mount Everestu, jehož vrchol je ve výšce 8848 metrů nad mořem. Tuto trasu v roce 1991 zdolal společně s Italem Battistinem Bonalim. Byli první horolezci světa, kteří touto náročnou trasou na vrchol vyšli. 
 
zdroj: ČTK