Stovky tropických motýlů se zabydlely ve skleníku arboreta

Tři stovky exotických motýlů především z tropických oblastí se zabydlely ve skleníku Arboreta Nový Dvůr ve Stěbořicích na Opavsku. K vidění budou ještě asi dva týdny. ČTK to dnes řekla pracovnice botanické zahrady Šárka Zemková.

Motýli se z larev začali líhnout koncem minulého týdne. "V přítmí fíkovníků, bambusů a banánovníků spatří návštěvníci tropické otakárky, atlasy, danajdy, batolce, perleťovce, okáče, bělásky, babočky či bájná modrokřídlá morfa," vyjmenovala.
 
Motýli mohou přežít jen ve skleníku. Pokud některý uletí, venku uhyne. "Potřebují stabilní teplotu okolo 27 stupňů Celsia. Naše noční teploty jsou pro ně moc nízké. Jsou pak unavení, nenajdou si potravu a uhynou," řekla.
 
Ukázka živých motýlů je tradiční jarní akcí arboreta. Jeho pracovníci nevylíhnuté kukly nakupují od zprostředkovatele. Vylíhnout je nechají zavěšené ve speciální vitríně. "Letos jsme kukly nepočítali. Odhaduji, že už nám tady lítá asi 230 motýlů. Celkem by se mělo jednat o deset druhů," dodala Zemková.
 
V Arboretu v Novém Dvoře roste na 7000 druhů rostlin, dřevin a bylin. Návštěvníci zde mohou vidět rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky.
 
Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším svého druhu v Česku. V expozici se nacházejí zástupci obřích sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.
 
zdroj: ČTK