Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se místy zlepšily

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se během dne zlepšily. Imisní limit, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl přesto i odpoledne překročen na většině měřicích stanicích. Tato hodnota průměrných 24hodinových koncentrací polétavého prachu ale na řadě stanic proti dnešnímu ránu poklesla. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Nejvyšší denní koncentrace dnes odpoledne stále vykazovala stanice v Ostravě-Zábřehu, kde hodnoty dosahovaly 156 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než trojnásobku imisního limitu. Naopak pod touto mezní hranicí se stále drží stanice Třinec-Kanada a dostala se tam i stanice Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku. Několik dalších stanic se k hodnotě imisního limitu přiblížilo. 
    
"Během dnešního dne a noci očekáváme, že aktuální hodinové koncentrace prašného aerosolu budou přechodně klesat. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se ale budou stále pohybovat většinou nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. 
    
Také aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu se proti dnešnímu ránu zlepšily. Za špatnou označují meteorologové situaci už jen na jediné stanici, a to v Orlové na Karvinsku, kde bylo mezi 12:00 a 13:00 naměřeno 113 mikrogramů na metr krychlový. Na většině stanicích v regionu je stav hodnocen jako uspokojivý. 
    
Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Na jeho zhoršenou kvalitu má vliv průmysl, doprava i kotle v rodinných domech. Podle odborníků ale do regionu přicházejí škodliviny i ze sousedního Polska. Špatné rozptylové podmínky trápí obyvatele hlavně v na podzim a v zimě.
 
zdroj: ČTK