Zadlužené učiliště v Havířově ukončí svou činnost

Zadlužený podnikatel Jiří Baron ukončí činnost soukromého Středního odborné učiliště Baron School v Havířově na Karvinsku. Studenti si ve čtvrtek převezmou vysvědčení, poté bude škola uzavřena. Uvedla to dnes v regionální příloze Mladá fronta Dnes.

Zakladatel, jednatel a v současnosti i ředitel zadluženého učiliště Baron sice po téměř dvoutýdenním ředitelském volnu v pondělí školní budovu znovu otevřel, ale jen na krátko. Oznámil, že s koncem pololetí, tedy v pátek, soukromou střední školu definitivně zavře.
 
Přes dvě stě studentů oborů kuchař-číšník, cukrář, karosář a mechanik-opravář motorových vozidel čeká nucený přestup na jiné soukromé či veřejné školy, píše MF Dnes.
 
"Dohodli jsme se, že pan Baron požádá o součinnost krajský úřad. My pomůžeme studentům v tom, aby mohli v dalším pololetí plynule pokračovat ve studiu svých oborů na jiných školách v regionu," uvedl Libor Lenčo z krajského úřadu.
 
Nemyslí si, že lze přesun všech 210 studentů zvládnout do pondělí, kdy začne nové pololetí. O práci přijdou také zaměstnanci. "Je to pro nás velmi čerstvá událost. Zatím pracuji a budu plnit povinnosti, které mi vyplývají z pracovní smlouvy, až do čtvrtku. Poté, co rozdáme vysvědčení, ale škola skončí. Já i moji kolegové dostaneme zřejmě výpověď. Co bude dál? To zatím fakt nevím," řekl deníku pedagog Jiří Nápravník.
 
Čtyři pedagožky, Drahomíra Takáčová, Daniela Kořenářová, Renáta Rektoříková a Blanka Fabianová, se podle listu obrátily na Krajský soud v Ostravě a požádaly, aby vyhlásil úpadek společnosti, která jim neplatí za práci. Jedna kvůli dluhu sama ukončila pracovní poměr, další pedagogové jsou na nemocenské.
 
Z podkladů pro soud vyplývá, že škola dluží mzdy za říjen, listopad a prosinec. Pedagožky požadují za čtvrtletí částky od 45.700 do 83.500 korun. O vyplacení už mohou žádat Úřad práce ČR.
 
Škola fungovala přes dvacet let a učni tvrdili, že jsou spokojení. Do velkých provozních problémů se kvůli dluhům zřizovatele dostala už loni v dubnu. Nový školní rok zahájila v nových prostorách. Město Baronovi pronajalo za symbolickou korunu nevyužitou budovu v Mánesově ulici. On však neplatil ani za služby, píše deník.
 
zdroj: ČTK