Právě se nacházíte:

Výstava Zkamenělé stopy

Po stopách dávných živočichů z minulých geologických dob se mohou vydat návštěvníci neobvyklé výstavy s názvem Zkamenělé stopy, která vznikla v roce 2009 a je výsledkem spolupráce Muzea a galerie v Prostějově, Vlastivědného muzea v Olomouci a Katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Realizaci výstavních panelů finančně podpořilo Město Prostějov. Autoři výstavy RNDr. Vladimíra Jašková a Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D. návštěvníkům muzea přibližují mladé a moderní odvětví paleontologie - tzv. paleoichnologii (vědu o fosilních stopách).  

V horninách z dávných geologických dob zůstaly někdy uchovány kromě klasických zkamenělin i stopy po různých činnostech organismů a jejich životních projevech, které označujeme jako ichnofosilie (ichnos znamená stopa). Často nenajdeme původce stop, ale pouze různé šlépěje, chodbičky, doupata, otisky, které jsou jediným důkazem existence organismu v určitém prostředí. Vznik stopy je nejčastěji spojen se získáváním potravy, s potřebou obydlí nebo úkrytu a s pohybem. Stopy nebo šlépěje živočicha v měkkém bahně vypovídají o pohybu, o způsobu života, o tom, jak získával potravu, jestli ji lovil nebo sám byl loven.
 
K fosilním stopám patří nejen atraktivní nálezy ze světa – např. dinosauřích vajec či jejich hnízd, ale také nenápadnější a běžnější nálezy v horninách různého stáří, které známe i z naší republiky. Četnými druhy ichnofosilií z různých lokalit se může pochlubit i Morava.
 
Výstava Zkamenělé stopy není úzce regionálně zaměřená. S problematikou fosilních stop na výstavních panelech seznamuje návštěvníky netradiční průvodce v podobě červa. O velké míře popularizace svědčí názvy jednotlivých panelů, např. Dejte vejce malované, Stopy jako důkaz zločinu, Šlápoty druhohorních obrů, Domove, sladký domove, Koprolity, aneb kde je příjem, tam je výdej. Autoři výstavy shromáždili kolekci vzorků fosilních stop, pocházejících nejen z geologických sbírek obou muzeí a olomoucké přírodovědy, ale i z vlastních odborných výzkumů.

Slavnostní zahájení 16. května v 17 hodin, výstava potrvá do 29. září 2017.

http://www.muzeumct.cz/havirov/