Výsledky krajských voleb

Volby do zastupitelstva v Ústeckém kraji vyhrála KSČM s 25,26 procenta hlasů, která v zastupitelstvu obsadí 20 křesel. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se jako druhá dostala ČSSD, které 16,13 procenta hlasů zajistí 13 mandátů, následují Severočeši.cz s 12,02 procenta hlasů a devíti mandáty a dále ODS s 9,68 procenta hlasů a sedmi  mandáty a hnutí PRO! kraj s 8,15 % hlasů a ziskem šesti mandátů. 

Žádná z dalších stran a hnutí nepřekonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva. Vyplývá to z výsledků voleb, které zveřejnil Český statistický úřad (více na www.volby.cz). Protokol s podrobným výsledkem voleb do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje naleznete na hlavním webu kraje v sekci „Nepřehlédněte“.

K volbám přišlo 33,94 procenta oprávněných voličů z celkového počtu 663 440 voličů zapsaných v seznamech. V roce 2008 byla volební účast v kraji 37,44 % z 661 365 oprávněných voličů.
 
V letošních volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje kandidovalo 19 politických stran a hnutí, o dvě více než před čtyřmi lety.
 
Volby v roce 2008 v Ústeckém kraji vyhrála ČSSD s 32,78 procenta hlasů před ODS a komunisty, kteří získali 20,57, respektive 18,39 procenta hlasů. 
 
Dosavadním členům zastupitelstva zanikl mandát ukončením hlasování druhého dne voleb, tedy 13. října 2012 ve 14 hodin. Do konání ustavujícího zasedání nově zvolené zastupitelstva, resp. do zvolení nových samosprávných krajských orgánů vykonávají pravomoci dosavadní rada kraje, dosavadní hejtmanka a dosavadní náměstek hejtmanky. 
 
Návrh na neplatnost hlasování, neplatnost voleb nebo neplatnost volby kandidáta lze podat do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb do zastupitelstev krajů Státní volební komisí. 
 
Hejtmanka svolá ustavující zasedání zastupitelstva. Zasedání se svolává tak, aby se konalo do 15 dnů po uplynutí 10 denní lhůty určené pro podání návrhu (25 dnů ode dne vyhlášení výsledků voleb ve Sbírce zákonů), nebyl-li podán soudu návrh na neplatnost voleb. Pokud byl takový návrh podán, svolává se zasedání, aby se konalo do 15 dnů ode dne právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů, pokud žádnému z podaných návrhů nebylo vyhověno.