Valná hromada SMP rozhodla o vyvlastnění minoritních akcionářů

Mimořádná valná hromada společnosti Severomoravská plynárenská (SMP) dnes rozhodla o vyvlastnění minoritních akcionářů. Německý koncern RWE, kterému SMP patří, tak pokračuje v konsolidací svých aktivit a zjednodušení jejich struktury v České republice. Za jednu akcii v nominální hodnotě 1000 korun dostanou akcionáři 5720 korun, přičemž 419 korun z této částky je letošní dividenda.

"Organizační struktura RWE je velmi rozsáhlá a spletitá. Zjednodušení hospodaření je potřebné a toto je jeden z kroků, které k tomu vedou," řekl ČTK mluvčí SMP Luboš Falhaur.
 
V úterý se bude vytěsněním minoritních akcionářů zabývat také mimořádná valná hromada společnosti Východočeská plynárenská, v níž koncern RWE drží 98,67 procenta akcií prostřednictvím nizozemské firmy RWE Gas International. Už v dubnu schválila vytěsnění ve prospěch RWE valná hromada Jihomoravské plynárenské.
 
SMP je druhou největší regionální plynárenskou distribuční společností v zemi. Dodává zemní plyn více než 400.000 zákazníků v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Koncernu RWE v ní patří přes 99,5 procenta akcií. Loni skupina SMP zvýšila svůj čistý zisk o 121 milionů na 1,093 miliardy korun. Tržby jí přitom kvůli úbytku zákazníků klesly o 1,366 miliardy korun na 8,348 miliardy korun.
 
Do skupiny SMP patřily společnosti Severomoravská plynárenská a SMP Net. Součástí konsolidace aktiit RWE v Česku ale byl také prodej distribuční firmy SMP Net společnosti RWE Grid Holding, o kterém valná hromada SMP rozhodla letos v lednu.
 
RWE je druhým největším energetickým koncernem v Německu. V Česku je největší firmou na trhu s plynem. Hospodaření skupiny RWE v Česku se loni propadlo do ztráty téměř 1,3 miliardy korun, což je meziročně zhoršení o 15,4 miliardy korun. Důvodem byly podle společnosti nevýhodné nákupy plynu společností RWE Transgas. RWE ale v Česku dosáhla rekordních tržeb 215 miliard korun, o 41,1 miliardy korun vyšších než v roce 2011.
 
zdroj: ČTK