V Třinci zakázali kouření na dětských hřištích

V Třinci na Frýdecko-Místecku začaly v těchto dnech platit dvě nové vyhlášky vztahující se k veřejnému pořádku. Jedna z nich reguluje kouření na místech, kde se pohybují děti, druhá vychází vstříc obyvatelům, kteří požadovali zřízení míst, kde by se mohli volně pohybovat psi, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Šárka Szlaurová.

Ve městě je tak nově zakázáno kouření na veřejně přístupných dětských hřištích, sportovištích a ve vnitřních prostorách budov určených pro pořádání sportovních, kulturních i společenských akcí a také přímo na akcích, které jsou určeny lidem mladším 18 let.
 
"Cílem obecně závazné vyhlášky je zvýšení ochrany dětí a mládeže před negativními vlivy pasivního kouření, omezení negativního příkladu kouření a ochrana zdraví," vysvětlila důvod vzniku vyhlášky Szlaurová.
 
Další nově platná vyhláška je zaměřena na volný pohyb psů, pro něž ve městě vznikly takzvané výběhové loučky. "Občané města již dříve vznášeli požadavky na vymezení lokalit pro volný pohyb psů. V anketě, kterou pořádalo loni město, byl velmi často vznášen požadavek na vytvoření takovýchto míst," podotkla Szlaurová. Místa pro volný pohyb psů budou označena piktogramem a město rovněž počítá s tím, že do těchto lokalit umístí stojany se sáčky na psí exkrementy a odpadkové koše.
 
Mluvčí upřesnila, že podle nové vyhlášky psi budou moci volně pobíhat například na ploše podél Palackého ulice, u hvězdárny nedaleko Lidového domu a pod sídlištěm Sosna u řeky Olše. Při venčení svých psů na výběhových loučkách však majitelé musí například zajistit, aby se zvířata vzájemně nenapadala nebo neohrožovala zdraví či majetek dalších osob.
 
Počet psů v třineckých domácnostech se stabilně pohybuje okolo 3000, z toho asi 1300 psů žije se svými majiteli na sídlištích a 1700 v rodinných domech. Na dodržování vyhlášek budou dohlížet strážníci, kteří za jejich porušení mohou na místě udělit pokutu až do výše 1000 korun.
 
zdroj: ČTK