V Ostravě se na protiromské demonstraci sešlo okolo 250 lidí

Policie dnes při protiromské demonstraci v Ostravě zadržela 15 lidí, čtyři z nich podezírá z útoku na policisty se zbraní. Při zásahu byl jeden policista zraněn a výtržnici poškodili tři služební vozy. Novinářům to řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Demonstrace se podle odhadů policie zúčastnilo okolo 250 lidí. 

Z centra města se demonstranti vydali do čtvrti Přívoz, kde žije hodně Romů. Při pochodu létaly vzduchem skleněné láhve a dělbuchy. Cestu demonstrantům přehradila policejní zásahová jednotka, těžkooděnci průvod rozdělili na hloučky. Největší skupinu demonstrantů, ve které byly desítky lidí, policisté zkontrolovali a některé z nich zadrželi. Demonstrace kolem 16:00 skončila. Nedávné akce radikálů v Ostravě skončily potyčkami s policií. 
    
Kužel řekl, že podle policejních odhadů se na dnešní akci mělo sejít 400 až 500 lidí. "Mám pocit, že dneska byli sami překvapeni, že jich bylo tak málo. Nakonec agresivnějších jedinců se sešlo zhruba 200 - 250," řekl policejní ředitel. Policie nasadila zhruba 250 mužů, včetně pracovníků cizinecké a dopravní policie. 
    
Ráz ostravských demonstrací je podle Kužela podobný, ale dnešní výtržnosti byly nepoměrně slabší. "Nejsou to žádné proklamace politických názorů nebo nějaká sociální hesla, je to výtržnictví, je to skupina lidí, kteří se dopouštějí násilností vůči jiné skupině lidí nebo vůči úřední osobě, to znamená policistům," řekl Kužel. 
    
Demonstrace začala u budovy bývalého ředitelství OKD, zde ale byla zakázána a úředník ostravského magistrátu ji rozpustil. Poté se většina účastníků vydala do Komenského sadů, kde akce zakázána nebyla, obrátili se ale směrem k Přívozu. 
    
Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz demonstraci u budovy bývalého ředitelství OKD zakázal kvůli možným dopravním komplikacím a ohrožení zdraví účastníků této akce. Dnes se také koná den otevřených dveří magistrátu s doprovodným programem na Prokešově náměstí, které je hned naproti bývalého ředitelství OKD. 
    
Poslední dvě akce radikálů, konané v srpnu a září, skončily ve městě potyčkami s policií. Během obou shromáždění policie zadržela přes 80 osob, více než 15 z nich už obvinila například z násilí vůči úřední osobě nebo výtržnictví. Policii či městu vznikly statisícové škody, další náklady si vyžádala bezpečnostní opatření.
 
zdroj: ČTK