V Litoměřicích by se mohla obnovit výroba piva

Litoměřice chtějí ve městě obnovit výrobu piva. Město si nechalo zpracovat studii, stavební úpravy původní budovy pivovaru na Tyršově náměstí by přišly na 150 milionů korun. ČTK o tom informovala mluvčí města Eva Břeňová.

"Konečnou podobu studie předložíme k diskusi veřejnosti," uvedl starosta Ladislav Chlupáč s tím, že by to město chtělo stihnout do července. Studie je druhým zásadním krokem k obnově pivovarnictví v Litoměřicích, prvním bylo loňské technické zaměření objektu nutné pro vypracování studie. "Jak technické zaměření objektu, tak studie by nám měly usnadnit jednání s potenciálními investory," dodal místostarosta Karel Krejza.

Pivovar přestal fungovat v roce 2002, nezvládl tlak konkurence. Město pak objekt s několikapatrovým sklepením odkoupilo za deset milionů korun. Podle Břeňové byla obava, aby v historickém centru města někdo nechtěl podnikat v oboru, který by městu nevyhovoval.

Město totiž hned naproti pivovaru opravilo za 160 milionů korun gotický hrad. Na vytvoření multifunkčního centra i s kongresovým sálem, expozicí českého vinařství a bankou vín přispěla prostřednictvím ROP Severozápad i Evropská unie. Veřejnosti se otevřel vloni v březnu.

Gotickou stavbu z doby Přemysla Otakara II. využíval v minulosti právě pivovar nebo sklad zeleniny. V roce 1987 město opravilo venkovní fasádu stavby a vybudovalo novou střechu nad královským palácem. O opravách interiéru a dalším využití hradu se začalo vážně uvažovat v roce 2004. V Litoměřicích se v posledních dvou letech podařilo dokončit čtvrtý velký projekt, v roce 2009 domov pro seniory a druhý most přes Labe a loni rekonstrukci zimního stadionu.

zdroj: ČTK