V havířovském bytě explodoval plyn, jeden člověk je zraněný

V bytě v Havířově na Karvinsku dnes dopoledne pravděpodobně explodoval plyn. Obyvatel bytu utrpěl zranění. Další člověk se zranil při evakuaci. Postižený vchod s pomocí hasičů muselo opustit asi 11 lidí. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Podle informací ČTK se obyvatel bytu pravděpodobně neúspěšně pokusil o sebevraždu. Další zdroje ale mluví o tom, že si muž vařil kávu a usnul. Jeho zranění asi nebudou vážná. Se záchranáři i hasiči komunikoval.
 
Výbuch poškodil byt v posledním patře čtyřpodlažního obytného domu. "Vyrazil dvě okna i s rámy. Jsou posunuté a popraskané obvodové zdi. Musel to prohlédnout statik," uvedl Kůdela.
 
Mluvčí karvinské policie Miroslav Kolátek zatím nemohl potvrdit verzi, že šlo o pokus o sebevraždu. "Bude to jedna z verzí. Obyvatele bytu jsme ještě nevyslechli. Byl převezen do nemocnice k vyšetření," řekl. Potvrdil ale, že šlo o výbuch plynu.
 
"Sedmačtyřicetiletý muž nebyl v ohrožení života. Utrpěl popáleniny na hlavě, krku, rukou a zádech. Byl při vědomí. Vrtulník jej přepravil na popáleninové centrum v Ostravě," řekl ČTK mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.
 
Výbuch nastal v domě, který patří společnosti RPG Byty. Její mluvčí Petr Handl ČTK řekl, že budovu už prohlédl statik. "Výbuch poškodil jen byt, kde došlo k explozi, a byt sousední," řekl. Podle něj se většina obyvatel bude moci vrátit po 21:00 do svých domovů. Zraněný muž je v nemocnici a jeho soused musí hledat náhradní ubytování. "Jsme s ním v kontaktu a pokud nás o to požádá, ubytování mu zajistíme," řekl mluvčí.
 
Evakuovaní lidé už si mohli dojít do svých bytů pro potřebné běci. Definitivně se budou moci vrátit až po obnovení dodávek elekřiny. "Momentálně probíhají v domě úklidové práce. S ohledem na poškození plynových rozvodů není momentálně možno obnovit v domě dodávku plynu. Nájemníkům, kteří k vaření využívají plynové sporáky, zajišťujeme jako provizorní náhradní řešení elektrické vařiče," řekl dnes večer ČTK Handl.
 
Plyn explodoval v jednom z havířovských bytů už loni v září, nikdo ale nebyl zraněn. Výbuch měl na svědomí pětačtyřicetiletý muž, který v něm kdysi bydlel. Rok byl byt prázdný a muž se pak do něj opět nelegálně nastěhoval. Výbuch inicioval údajně úmyslně. Podle policie byla jeho motivem osobní tížívá situace. Okresní soud muže odsoudil k šestiletému vězení. Proti rozsudku se odvolal.
 
zdroj: ČTK