Úbytek hostů a problémy kvůli protikuřáckému zákonu

Čtyři výjezdy za noc kvůli stížnostem na kuřáky. Ale samotní kuřáci většinou nic nepáchají, jen dodržují zákon a kouří venku před restaurací. A strážníci zbytečně lítají po městě a ztrácejí čas na důležitější věci.  

Taková je situace měsíc po zavedení protikuřáckého zákona například v Českém Těšíně. Lidé s cigaretami postávají venku před restauracemi a jejich hovor rozlaďuje obyvatelé okolních bytů, kteří by chtěli spát při otevřeném okně.

„Situace se vyhrocuje s horkým počasím. Jezdíme každou noc k průměrně čtyřem stížnostem, což nám samozřejmě ubírá síly pro důležitější činnosti,“ uvedl ředitel Městské policie Český Těšín Petr Chroboczek.

Starosta města Vít Slováček uvedl, že právě toho se zástupci samospráv obávali.

„Nikdy jsem nekouřil, ale přesto si nemyslím, že má být každé odvětví života regulováno zákonem a zákazem. Stížnosti na lidi pokuřující venku pod okny, jsou právě tou slabinou zákona, která nebyla promyšlená, stejné problémy řešili v zahraničí,“ doplnil Vít Slováček.

Pokud jde o dodržování zákazu kouření uvnitř restaurací a barů, řešili českotěšínští strážníci zatím pouze jednu stížnost hosta. Na místě se ukázalo, že šlo o elektronickou cigaretu, na kterou se zákon nevztahuje.

Jinak je situace v restauracích a hospodách od zavedení zákona do praxe všude takřka stejná.

Ubylo hostů. Většinou se sedí na zahrádkách, kde je kouření povoleno. Pokud je deštivo či chladno, zahrádky jsou prázdné.

A poloprázdno bývá také uvnitř, a to i v mnoha oblíbených podnicích, kde dříve bývalo plno a veselo.