Týdeník Euro: Automobilka Tatra chce letos prodat 880 vozů

Automobilka Tatra má již nyní objednávky na víc nákladních aut, než se jí podařilo prodat loni. V plánu má letos prodat 880 vozů. Předseda představenstva společnosti Tatra Trucks, jíž nyní automobilka patří, Petr Rusek to řekl v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro.

"Dnes máme zakázkami pokrytou výrobu do konce srpna, což není špatné, a plánujeme září, auto po autu. A blížíme se šesti stům objednaných vozů," řekl Rusek. Firma plánuje postupně zvyšovat výrobu, v roce 2015 by chtěla prodat 1400 až 1500 aut. Bez zásadních investic a změn ve výrobě je podle předsedy představenstva automobilka schopná produkovat 3000 až 3500 aut ročně.
 
Rusek týdeníku řekl, že kvůli velkému zpoždění ve výrobě byla loni Tatra blízko tomu, aby ztratila trh v Austrálii. "To jsme napravili, přičemž v případě tohoto trhu se jedná o 80 až 100 vozů ročně," řekl. Několik desítek vozů má kopřivnická automobilka dodat do Malajsie, do rusky mluvících zemí východní Evropy a centrální Asie by mělo jít až 250 vozů. "Jedná se především o auta pro těžební průmysl a stavebnictví. S Mongolskem jednáme o nějaké formě spolupráce, podobně komunikujeme s několika zákazníky z Afriky," uvedl Rusek.
 
Tatra je podle něj po technické stránce unikátní vozidlo a to, co vydrží a projede v terénu, žádné jiné nákladní auto nedokáže. "Chtěl bych jen dosáhnout toho, aby lidé situaci pochopili a pod mírným tlakem začali předvádět velké výsledky. ... Myslím, že se nám podařilo, že lidé zvedli hlavu. Znovu jsme rozběhli výrobu, která když jsme sem přišli, už dva tři měsíce skoro stála. A dodali jsme vozy zákazníkům, kteří si mysleli, že už je nikdy nedostanou," řekl Euru Rusek.
 
Automobilku vlastní z 65 procent Jaroslav Strnad a ze 35 procent společnost Promet Tools Reného Matery. V současnosti má včetně dceřiných společností necelé 2000 zaměstnanců. Některé z nich zřejmě do konce letošního roku propustí.
 
Tatra je tradičním výrobcem nákladních vozů. Firmu od roku 2006 kontrolovali čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní Američanem Ronaldem Adamsem. V roce 2010 automobilka snížila svou více než sedmisetmilionovou ztrátu na 158 milionů korun, od té doby své hospodářské výsledky nezveřejnila. Kvůli dluhům skončila Tatra v dražbě. Hodnota Tatry byla stanovena na 1,765 miliardy korun, její závazky činily zhruba 1,5 miliardy korun.
 
zdroj: ČTK