Slezské muzeum shání předměty i vzpomínky spjaté s rokem 1989

Slezské zemské muzeum v Opavě shromažďuje předměty a vzpomínky pamětníků vztahující se k přelomovému období českých, respektive československých dějin, letům 1986 až 1992. V sobotu 30. listopadu se v muzeu uskuteční sběrný den, kdy mohou lidé nosit kurátorům artefakty týkající se revolučních dní v roce 1989, ale i dobové předměty jako hračky, obaly od potravin nebo domácí spotřebiče, a také vyprávět příběhy, které se k nim vztahují. Jde o součást projektu Europeana 1989, jehož cílem je zaznamenat co nejrozmanitější obrázek života i revolučních událostí v Evropě. Zástupci muzea dnes o projektu informovali na tiskové konferenci v Opavě. 

Ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík řekl, že jde možná o poslední možnost, kdy se takové materiály dají shromáždit. "Svědectví pamětníka je nejméně spolehlivé. Je zatíženo největší chybovostí, byť obvykle mívá nejsilnější emoční rozměr. To 25. výročí, které si připomeneme příští rok, je dle mého soudu opravdu na horní hranici toho, abychom si ještě pamatovali, jak to asi bylo, a hlavně, abychom ještě dohledali konkrétní artefakty, konkrétní památky, konkrétní potenciální sbírkové předměty," řekl Šimčík. 
    
Muzeum uvítá letáky, dobové noviny i poznámky a deníky, které si v té době řada lidí psala. Předměty nemusejí lidé muzeu přímo věnovat, kurátoři budou připraveni zdigitalizovat artefakty, které si lidé budou chtít odnést domů. 
    
Ředitel apeluje na lidi, aby do muzea skutečně přišli a o své památky a vzpomínky se podělili. "Odkládání může vést k tomu, že se to už nikdy neuskuteční, do muzea se to nedostane, nebude to archivováno, zachyceno a zachráněno pro kolektivní paměť společnosti," řekl Šimčík. 
    
Sbírkový den se koná v sobotu 30. listopadu od 10:00 do 18:00. Jeho součástí bude doprovodný program, promítat se budou dokumentární i hrané filmy a ve 14:00 vystoupí písničkář Václav Koubek. 
 
zdroj: ČTK