Skupině SMP stoupl zisk o 121 milionů, ale tržby o 14 pct. klesly

Skupina Severomoravská plynárenská (SMP) v loňském roce zvýšila svůj čistý zisk o 121 milionů na 1,093 miliardy korun. Tržby z prodeje zemního plynu a elektřiny, distribuce zemního plynu a ostatních služeb jí přitom kvůli úbytku zákazníků o 1,366 miliardy korun (14 procent) klesly na 8,348 miliardy korun. Uvedlo to vedení společnosti ve výroční zprávě. SMP je jedna z největších tuzemských plynárenských společností, jejím většinovým vlastníkem je skupina RWE, které patří přes 99,5 procenta akcií.

Prodejní cena zemního plynu meziročně vzrostla, avšak prodej zemního plynu společnosti významně poklesl. Představenstvo uvedlo, že to způsobil odchod zákazníků ke konkurenčním obchodníkům. Díky nárůstu počtu zákazníků se ovšem SMP zvýšily tržby z elektřiny.
 
Předseda představenstva Jiří Broukal uvedl, že přes velmi agresivní obchodní politiku konkurence se firmě podařilo naplnit cíl významně snížit tempo počtu odcházejících zákazníků odebírajících plyn, který byl pro rok 2012 jednoznačnou prioritou. "Pomohly nám k tomu zejména produkty s garancí ceny na delší časové období a důsledná implementace nástrojů na udržení zákazníků," uvedl Broukal.
 
Přesto SMP v roce 2012 přišla o více než 65.000 zákazníků. Mezi zákazníky jí ubylo například 106 velkoodběratelů a téměř 63.000 domácností.
 
Podle předsedy představenstva je ale SMP velmi úspěšná i na trhu s elektřinou, a to zejména u domácností. Počet odběratelů elektřiny SMP v loňském roce narostl více než dvojnásobně, z necelých 16.000 na 35.681. Počet domácností, které od společnosti odebírají elektřinu, stoupl o více než 14.000 na 28.389. Nejvíce ovšem vzrostl počet odběratelů z řad podnikatelů: z 1839 téměř čtyřnásobně na 7275. "Navíc každý třetí zákazník, který v roce 2012 měnil dodavatele elektřiny, přešel k RWE," uvedl Broukal. Celá skupina RWE už má téměř 200.000 zákazníků, kteří od ní kupují elektřinu.
 
Skupina SMP v roce 2012 investovala přes miliardu korun. Přes polovinu této částky, konkrétně 581 milionů korun, vložila do obnovy distribuční soustavy.
 
Do skupiny SMP patřily společnosti Severomoravská plynárenská a SMP Net. Valná hromada společnosti však letos v lednu rozhodla o prodeji distribuční firmy SMP Net společnosti RWE Grid Holding. Transakce je součástí konsolidace aktivit a zjednodušení struktury německé energetické skupiny RWE v České republice.
 
SMP je druhou největší regionální plynárenskou distribuční společností v zemi. Dodává zemní plyn více než 400.000 zákazníků v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.
 
zdroj: ČTK