Sádrový model Havlovy tváře pro Litoměřice je dokončen

Sochařka Alžběta Kumstátová dokončila sádrový model tváře Václava Havla pro litoměřický park, nesoucí jeho jméno. Bustu na kamenném soklu odhalí v říjnu, účast podle mluvčí města Evy Břeňové předběžně přislíbila i Dagmar Havlová.  

"Hlava Václava Havla je zhruba půl metru vysoká. I se soklem z travertinového kamene bude dílo dohromady měřit téměř dva metry," řekla mladá sochařka, která má v Litoměřicích ateliér. Chce dohlížet na způsob odlití, i na osazení v parku Václava Havla, s pracovníky odboru životního prostředí městského úřadu diskutuje také o úpravě okolní zeleně.

Sádrový odlitek poputuje do slévárny v Horní Kalné v Podkrkonoší, kde pro Litoměřice vznikala i socha Karla Hynka Máchy. Tu město odhalilo vloni v listopadu. Stejně jako na Máchu mohou i na Havlovu bustu přispět místní lidé ve veřejné sbírce. Potřeba je zhruba 200.000 korun, polovinu zaplatí město a nadační fond Kalich. Město sochu odhalí v říjnu k 76. výročí Havlových narozenin.
 
Park už od ledna nese Havlovo jméno, dosud se místu poblíž litoměřického Gotického hradu a kulturního domu říkalo Pod Hvězdárnou podle přilehlé ulice. Zrekonstruovaný park byl otevřen v červnu 2008.
 
Má rozlohu 8400 metrů čtverečních, dominují mu dvě jezírka s vodními rostlinami a můstkem, vysazeno je v něm 70 druhů zeleně. Součástí je růžová zahrada nebo kamenné pítko. Veřejnosti je park díky osvětlení přístupný nepřetržitě, na pořádek v něm dohlíží městská policie prostřednictvím kamer. Jeho výstavba přišla město na 19,7 milionu korun.
 
zdroj: ČTK