Romové i extremisté chystají v Ostravě protesty ve shodný čas

Ostravští Romové chystají na sobotu demonstraci proti rasismu a neonacismu nazvanou Mír mezi lidmi, na níž chtějí vyjádřit nesouhlas s pochody pravicových extremistů a radikálů. Novinářům to dnes za organizátory akce řekl Josef Stojka. Podle něj by mělo jít o poklidný happening. Romové demonstraci naplánovali na stejný čas jako setkání radikálů, tedy ve 14:00.

"Demonstrací chceme ukázat to, že nesouhlasíme s nadále rostoucími neonacistickými a rasistickými pochody. Ví o tom mnoho Romů, ví o tom Romové ze všech lokalit a účast bude hojná a myslím si, že taková účast Romů tady v Ostravě ještě nebyla," uvedla další z organizátorek Jolana Šmarhovyčová. Romové plánují projevy i hudební vystoupení, včetně české a romské hymny. Věří, že policie je dokáže ochránit a zabránit případným střetům. "Strach má každý, strach o svoje děti, o své domovy i svou bezpečnost, ale už nemáme strach se jim (extremistům) postavit," uvedl Stojka. Podle něj Romové nechtějí vyvolávat násilí, připustil však, že pokud Romové budou napadáni, jsou připraveni se bránit.
 
Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz minulý týden zakázal shromáždění a pochod, které v centru města na sobotu plánovali pravicoví radikálové ze skupiny Čeští lvi. Na stejnou dobu už měl totiž úřad do stejných míst nahlášená shromáždění Romů. Pravicoví radikálové mají ale na tentýž den od 14:00 do 16:00 povolenou demonstraci Stop rasovým útokům u památníku v Komenského sadech. Podle informací na sociální síti Facebook a pozvánky, kterou tam vytvořil tentýž člověk, který demonstraci v Komenského sadech oznámil úřadům, by se však demonstranti měli sejít od 14:00 na Prokešově náměstí před ostravskou Novou radnicí. Jde přitom o jedno z míst, které si pro svou akci Za mír mezi lidmi rezervovali Romové. Ti ale v Ostravě nahlásili akce na řadě míst, aby zabránili extremistům v pořádání jejich akcí. Prokešovo náměstí je nedaleko oficiálně oznámeného místa v Komenského sadech. Účast už na akci s podtextem "Proti cikánskému rasismu a policejnímu násilí" už na Facebooku potvrdilo přes 1670 osob. Romové by se 
měli sejít u kostela na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. Obě místa jsou od sebe vzdálena zhruba dva kilometry.
 
"O všech shromážděních informujeme Policii ČR a městskou policii. Do doby konání nahlášených shromáždění nebude náš úřad činit další opatření," uvedla mluvčí úřadu Jana Pondělíčková. Dodala, že další případné kroky úřad podnikne až v průběhu shromáždění, pokud bude porušen zákon. "Dle zákona má úřad a Policie ČR možnost shromáždění v zákonem stanovených případech rozpustit. Z toho důvodu budou na místě přítomni i naši pracovníci," doplnila mluvčí.
 
Na demonstrace se naopak intenzivně připravuje policie. "Informace nashromážděné do současné doby nasvědčují bezpečnostnímu riziku, proto připravujeme bezpečnostní opatření. Plně respektujeme shromažďovací právo, ale pokud by bylo shromáždění zneužito k omezení práv občanů či rozněcování nenávisti, jsme připraveni k zákroku a zajištění veřejného pořádku," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Bližší informace chce policie zveřejnit v pátek. Například podle krajské mluvčí policie Zlínského kraje Jany Macalíkové by tamní policisté měli posílit své kolegy v Ostravě.
 
Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) dnes ČTK řekl, že město situaci nepodceňuje a spolupracuje se starosty obvodů i vedením Policie ČR i městské policie. "Informovali jsme obvody, kde hrozí potencionální riziko, seznámili jsme je zejména s povinnostmi obce," uvedl Kajnar, který připomněl, že v případě protiprávního jednání musí být akce rozpuštěna.
 
zdroj: ČTK