První veřejné soudní líčení v kauze metanol je nařízeno do pátku

První veřejný proces v kauze metanolových otrav začal dnes v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli dva překupníci z Karvinska. Petr Hlava a Marek Ženíšek podle obžaloby zavinili smrt jednoho člověka. Další čtyři lidé utrpěli doživotní následky, například oslepli. Někteří z postižených požadují odškodnění až dva miliony korun. Hlavní líčení je nařízeno do pátku.

Oba obžalovaní dnes k soudu přišli. Čelí obžalobě z obecného ohrožení. Podle státního zástupce Davida Bartoše jedovatý alkohol prodávali už v době, kdy lidé kvůli smrtícímu množství metanolu v regionu umírali. V té době si podle obžaloby Hlava pořídil 77 litrových lahví nekolkovaného alkoholu. Opatřeny byly etiketou Helsinky Group a obsahovaly až 50 procent metanolu. Zabít mohly až 300 lidí.
 
I přesto Hlava všechny lahve loni v září prodal Ženíškovi, který 50 lahví 30. října dal známému u zahradní chatky v obci Doubrava na Karvinsku. "V tuto chvíli nevíme, zda je předal za účelem dalšího prodeje," uvedl žalobce. Muž alkohol s dalšími známými ale ještě týž den začal v chatce popíjet. Jeden z účastníků večírku kvůli jedovatému alkoholu zemřel. Další čtyři měli vážné zdravotní problémy.
 
Všichni postižení dnes přišli k soudu. Senátu popisovali své zdravotní problémy. Jeden z mužů, kteří alkohol pili, má dodnes ochrnutou levou stranu těla. "Prsty na levé ruce nenarovnám. Špatně se mi chodí," stěžoval si muž, který si při chůzi pomáhal berlí. "Stále ještě marodím. Trpím dýchavičností," řekl další. Někteří žádají odškodnění i dva miliony korun.
 
Obžalovaní svalují vinu jeden na druhého. Třicetiletý Hlava v přípravném řízení nevypovídal. Pouze odmítal, že by se smrtícím alkoholem měl něco společného. Dnes u soudu řekl, že s alkoholem obchodoval o čtyři roky starší Ženíšek. Dosvědčit to podle něj mohou jeho příbuzní i přítelkyně. Ženíšek to odmítá. Naopak uváděl, že alkohol nakoupil právě od Hlavy, který jej dovážel.
 
Státní zástupce ČTK řekl, že se zatím nepodařilo najít spojovací článek mezi dnes souzenou dvojicí a hlavní větví metanolové mafie. Oběma souzeným mužům hrozí až 15 let vězení. V takzvané hlavní větvi kauzy stíhá zlínská policie 32 osob včetně hlavních původců a distributorů. Sedmi lidem hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí.
 
Po otravách načerno vyráběným alkoholem od propuknutí metanolové kauzy loni v září zemřelo 47 lidí. Letos metanol zabil devět lidí. ČTK to dnes řekla mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová. Poškozených je dohromady včetně zemřelých i těch, kteří otravu odnesli dlouhým pobytem v nemocnici či slepotou, kolem 140. Podle policie je navíc stále v oběhu asi 2000 litrů závadného alkoholu.
 
Rozsáhlá série vážných otrav alkoholickými nápoji obsahujícími jedovatý metanol začla loni na začátku září. Tehdy během několika dní zemřela řada lidí na Moravě a vzápětí se objevily smrtelné otravy i v Čechách. Policisté již zadrželi a obvinili v souvislosti s výrobou a prodejem alkoholických nápojů obsahujících metanol 70 lidí.
 
zdroj: ČTK