Naturista nechal fotit nahé děti, do vězení má jít na tři roky

Naturista Ivo Žurek půjde za sexuální nátlak do vězení na tři roky. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Ostravě. Podle rozsudku společně s dalšími pěti obžalovanými za úplatu umožnil kolegům z Polska fotit a natáčet nahé děti. Snímky pak prodávali dalším zájemcům. Zbývající obžalovaní od soudu odešli s podmíněnými tresty. 

Rozsudek ještě není pravomocný. Žurek se na místě odvolal. Další čtyři odsouzení si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Jen jedna žena trest přijala. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. 
    
Žurek obvinění od začátku procesu odmítal a označil ho za absurdní. Tvrdí, že podobné akce se v Česku stále konají. Fotografie a videa podle něj sloužila především k propagaci naturismu. "Nevěděli jsme, že je budou dál prodávat americkým serverům. Ale ani ty nejsou nijak závadné a i v puritánských Spojených státech fungují legálně," řekl. 
    
Státní zástupce David Bartoš obžaloval Žurka a dalších pět lidí, mezi nimiž jsou i rodiče snímaných dětí, ze sexuálního nátlaku. Podle obžaloby se ho dopustili tím, že minimálně v 27 případech v letech 2009 a 2010 přiměli děti, aby se svlékly, a nechali je při různých aktivitách snímat. Dětem pořadatelé slibovali například odměnu ve formě MP4 přehrávače. Rodičům Žurek vyplácel i 500 korun za osobu, hradil jim pobyty, občerstvení či náklady na dopravu. 
    
Podle Bartoše ale nešlo o pornografii. "Snímky zkoumali přední sexuologové. Neshledali na nich nic závadného," řekl. Obžaloba je podle něj postavena na tom, že rodiče a pořadatelé děti přiměli, aby se vysvlékly do naha. Za to Žurek inkasoval od polských kompliců peníze. "Mohlo jít celkem až o statisíce korun," uvedl Bartoš s tím, že na akcích byly pořizovány snímky dětí ve věku od tří do 17 let. 
    
Dva Poláci (muž a žena), kteří akce navštěvovali, zaznamenávali a vše dál prodávali, jsou souzeni v Polsku. Stejně jako Žurka a další obžalované v Česku podle obžaloby motivovala především snaha na záběrech vydělat. 
    
Žurek je v Česku považován za předního propagátora myšlenek naturismu. Věnuje se mu od roku 1991. Provozuje i stránky www.naturista.cz. Akce pořádá i nadále. "Byl to problém Polských kolegů. Zneužili situace. Když zmizeli, bylo vše zase v pořádku," řekl dnes Žurek po vyhlášení rozsudku.
 
zdroj: ČTK