Na Velkém Javorníku v Beskydech se otevřela nová rozhledna

Turistům se dnes otevřela nová dřevěná rozhledna na vrcholu Velkého Javorníku nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm v Beskydech. Postavil ji podnik Lesy ČR.

Specialista ochrany přírody z krajského ředitelství Lesů ČR ve Frýdku-Místku Václav Langer řekl, že se firma rozhodla postavit rozhlednu na Velkém Javorníku, protože už tam v minulosti jedna stála. V 60. letech minulého století ale byla kvůli špatnému stavu zbourána. Inspiraci pro vzhled nové rozhledny si stavitelé vzali s místní valašské architektury, například dřevěných zvoniček.
 
Rozhledna se letos stavěla tři měsíce. "S výstavbou se začalo na konci loňského roku, kdy se stihly udělat betonové základy, a v letošním roce od konce května postupovala výstavba vlastní dřevěné části. Během tří měsíců dřevěná konstrukce byla postavena," řekl Langer.
 
Turisté se na vyhlídku dostanou zdarma. "Od samého počátku počítáme s tím, že rozhledna bude celoročně volně přístupná," řekl Langer. Může se ale podle něj stát, že rozhledna bude na nějakou dobu zavřená například v zimě, když bude velká námraza nebo množství sněhu.
 
Krajský ředitel Lesů ČR Jiří Silvestr uvedl, že náklady na stavbu dosáhly 3,6 milionu korun. "Výstavbu jsme plně financovali z vlastních finančních prostředků, akce proběhla v rámci našeho Programu 2020, jimž celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů," uvedl.
 
Velký Javorník je vysoký 918 metrů. Je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Je z něj rozhled na beskydské vrcholy Lysou horu, Smrk, Kněhyni či Radhošť, ale vidět je i Ostravsko nebo Jeseníky.
 
zdroj: ČTK