Na Novojičínsku se sešli milovníci střelby z historických zbraní

V Sedlnici na Novojičínsku se dnes sešli milovníci střelby z historických zbraní. Sešli se zde vojáci z doby Třicetileté války či Rakouska-Uherska. Sedlnické Svatováclavské střelby v historických kostýmech se konaly po devatenácté. ČTK to řekl jejich pořadatel a zároveň ředitel soutěžní části Jan Langer.

Střelby jsou určeny pro členy skupin historického šermu, klubů vojenské historie i veřejnost. Jedinou podmínkou je vlastnictví odpovídající zbraně a v ideálním případě dobového oblečení. "Pokud ale někdo přijde se zbraní z konce období gotiky a ve westernovém oblečení, určitě ho nevyhodíme," řekl Langer.
 
Dříve střelci používali původní originální zbraně, dnes se na střelnici objevují pouze repliky. "Originály nejsou vhodné. Jsou staré i 200 let a materiál stárne. Střelba je pak hodně nebezpečné, například hlaveň nemusí vydržet tlaky," řekl.
 
Svatováclavské setkání střelců je vymezeno historickými mezníky. Přijít mohou majitelé doutnákových zbraní z období vrcholné gotiky, zbraně z období třicetileté války, zbraně s kolečkovým mechanismem či křesadlové zbraně z období Rakouska Uherska. "V průměru se nám tady schází okolo 20 střelců," řekl.
 
Osobně nejraději střílí ze zbraní s kolečkovým mechanismem. "Je to nejsložitější systém a nejvíce propracovaný. Při střelbě hodně záleží na tom, jak mechanismus seřízený," řekl. Dnes střelci míří na klasické terče, v tom se ale od svých předchůdců liší. "Kdysi byli cvičení na to, zasáhnout určitý prostor. Najednou vždy střílela celá jednotka. Specialisté, takzvaní ostrostřelci, se objevili mnohem později," uvedl.
 
zdroj: ČTK