Moravskoslezští hygienici začali kontrolovat přírodní koupaliště

Kvalita vody na vyhledávaných přírodních koupalištích na severu Moravy a ve Slezsku je opět pod kontrolou. Moravskoslezští hygienici zahájili koncem května kontrolní odběry. Zajímají se především o množství sinic, které mohou být při masivnějším rozmnožení lidskému zdraví nebezpečné. Vzorky budou během letní sezony odebírat na 23 místech. ČTK to dnes řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Podle prvních výsledků je voda ve všech sledovaných lokalitách v pořádku. "První odběry provedené ještě před zahájením koupací sezóny jsme v tomto kalendářním týdnu odebrali na dvanácti místech. Jednalo se o vodní plochy na Bruntálsku, Opavsku a Karvinsku," řekla ředitelka.
 
Hygienici se při kontrolách zaměřují na přírodní koupaliště, které využívá ke koupání větší počet lidí a ministerstvo zdravotnictví je vyhláškou zařadilo na seznam sledovaných míst. V celé republice je jich zhruba 130. V Moravskoslezském kraji se jedná o 23 lokalit.
 
Kontroly budou hygienici provádět do září nejméně jednou za dva týdny. Výsledky rozborů budou zveřejňovat na internetové stránce www.khsova.cz.
 
Kvalitu vody v přírodních koupalištích v posledních letech v kraji nejvíce ohrožují sinice, které mohou lidem způsobit kožní problémy. Hygienici proto doporučují, aby se lidé po koupání co nejdříve osprchovali pitnou vodou. Ve větších nádržích je výskyt sinic ovlivněn mimo jiné denní dobou či směrem větru. Sinice se dopoledne drží u hladiny, během dne klesají ke dnu. Nesou se po větru, to znamená, že na závětrné straně je jich vždy více.
 
zdroj: ČTK