Moravskoslezský kraj loni hospodařil s přebytkem 410 mil. Kč.

Hospodaření Moravskoslezského kraje loni skončilo přebytkem 410 milionů korun. Ušetřené peníze budou směřovat na financování projektů podpořených z evropských dotací nebo pro potřeby jednotlivých krajských odborů, které je využijí například na podporu dobrovolných hasičů, cestovní ruch a rekonstrukce ve školských zařízeních. Účetní uzávěrku a závěrečný účet za rok 2013 dnes schválili krajští zastupitelé.

Loňské hospodaření Moravskoslezského kraje už přezkoumalo také ministerstvo financí. Podle mluvčí kraje Petry Špornové neobjevilo pochybení. "Vlastní přebytek hospodaření přes 400 milionů korun dává reálný předpoklad financování zejména tohoto roku. Dluhovou službu držíme na úrovni 14 procent, což je dobrý výsledek. Pokud se podaří prosadit v Parlamentu změnu rozpočtového určení daní, tak očekáváme, že kraj bude posílen zhruba o 300 milionů korun ročně z vlastních příjmů, což je velmi podstatné," uvedl náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM).
 
Ke konci loňského roku byla zadluženost Moravskoslezského kraje 2,187 miliardy korun, což je o 381 milionů korun více než v roce 2012. "Pokud z toho odečteme 238 milionů korun, které má kraj půjčeny pouze krátkodobě na předfinancování evropských akcí, celkový dluh byl nižší. Díky této půjčce se ale daří postupně realizovat řadu finančně náročných akcí spolufinancovaných z evropských peněz," řekl Babka.
 
Podle něj je pozitivní, že hospodaření skončilo v plusu, přestože kraj se musí dlouhodobě potýkat s deficitem v příjmech ze sdílených daní. "Daří se nám šetřit na veřejných zakázkách," podotkl Babka. Loni kraj proinvestoval 1,891 miliardy korun, přičemž 712 milionů bylo z vlastních zdrojů, zbytek pak z evropských nebo státních dotací.
 
zdroj: ČTK