Moravskoslezský kraj chystá výkupy pozemků pro průmyslovou zónu

Moravskoslezský kraj chce nejpozději do začátku příštího roku vykoupit pozemky pro plánovanou průmyslovou zónu Nad Barborou v Karviné. V polovině příštího roku by se mohlo začít s budováním zóny, řekl ČTK hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

"V rámci budoucí zamýšlené průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné máme dnes vydané platné územní rozhodnutí. Do konce roku chceme činit další kroky, abychom byli připraveni uzavřít smlouvu o budoucí smlouvě kupní na pozemky," uvedl hejtman.
 
Majoritním vlastníkem pozemků v průmyslové zóně jsou společnosti patřící do skupiny RPG, které mají podle kraje ve svém vlastnictví zhruba 90 procent pozemků. Kraj s RPG od roku 2009 spolupracuje na předprojektové přípravě. "Jednáme o ceně s RPG a do konce roku bychom toto všechno chtěli mít hotové," podotkl Novák. Dodal, že kraj nyní jedná také s ministerstvem průmyslu o uvolnění peněz pro budování zóny.
 
Náklady na přeměnu areálu bývalého Dolu Barbora jsou odhadovány na více než miliardu korun. Kraj očekává, že by se stát na nákladech mohl podílet minimálně 75 procenty. "Požadujeme minimálně tři čtvrtě miliardy, ale rádi bychom v podstatě získali peníze na celou zónu," uvedl Novák, podle něhož by se zóna měla budovat postupně po etapách. "Kdyby byly peníze ještě v letošním roce, bylo by to dobře, protože bychom mohli zahájit výkupy a scelovat pozemky," uvedl Novák.
 
Dodal, že kraj by podobně jako u průmyslové zóny Nošovice, kde sídlí automobilka Hyundai, fungoval v podstatě jako developer. "Za státní prostředky by realizoval výkupy a inženýrské sítě a následně se pak pozemky prodávaly," podotkl Novák.
 
Lokalita pro průmyslovou zónu má rozlohu téměř 100 hektarů. Podle odhadů by po jejím vybudování vznikly pro investory pozemky o rozloze téměř 70 hektarů, zbývající plocha by připadala například na zeleň a nezastavitelná území.
 
zdroj: ČTK