Jak překonat zimní zdravotní rizika?

Když udeří zima, může naše zdraví trpět. Jaké výzvy může zima přinést?

Suchá a podrážděná pokožka

Suchá, podrážděná kůže, a s tím spojené svědění způsobené chladným a větrným počasím, jsou v zimě velmi časté, a zároveň nepříjemné. Předejít jim lze používáním krémů místo pleťových vod. Hutnější krémy ochrání lépe a používat by se měly velmi často, jak je potřeba. Pomohou chránit obličej před sněhem, mrazem i ostrým větrem. Pokud vyrážíte například na hory, aplikujte vrstvu hutného mastného krému nebo vazelíny na obličej i pod zimní výbavu, abyste snížili riziko podráždění či omrzlin.

V případě svědění pokožky pak mohou pomoci krémy hydratační. Pokud ale svědění nezmírní, navštivte dermatologa. Můžete mít některé kožní onemocnění, které je třeba řešit.

Chcete-li minimalizovat suchou pokožku, nejen v zimě, ale po celý rok, vyhněte se dlouhým horkým sprchám, a místo toho používejte teplou vlažnou vodu. Během tří až pěti minut po sprchování pak naneste tělové mléko, aby se v pokožce uzavřela vlhkost.

Nachlazení a virózy

Horečka, zimnice, bolesti hlavy, rýma a kašel, a s tím někdy spojená nevolnost, zvracení či průjem. Každou zimu tyto příznaky přivádí řady pacientů k praktickým lékařům. Respirační onemocnění a chřipce podobné nemoci jsou nejčastější akutní onemocnění v zimních měsících. Naprostá většina z nich pak bývá virového původu a nevyžaduje antibiotika.

Kdy byste měli naopak navštívit lékaře? Pokud máte podezření na covid, jste nemocní déle než 10 dní nebo nemůžete dobře fungovat kvůli přetrvávající dušnosti, vysoké horečce a podobně. Lékař pak pravděpodobně doporučí odpočinek, zvýšený příjem tekutin, dobře stravitelná jídla a léky podle specifických příznaků.

Chcete-li zůstat zdraví, důkladně odpočívejte, jezte zdravě, často si myjte ruce, snižte stres a cvičte. „Pokud se pohybujete v prostředí, kde se vyskytuje současně více lidí, pak noste respirátory nebo nanoroušky, které mají často vyšší filtrační účinnost než respirátory, ale jejich nošení mnohem pohodlnější a nijak neomezuje v dýchání. Lze je proto doporučit v případě ochrany jak před virovými, tak i bakteriálními infekcemi,“ doporučuje Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical.

Omrzliny

Nemusíte být horolezci, i malé děti nebo naopak velmi staří či chronicky nemocní lidé mohou být náchylní k omrzlinám.

Čím je chladněji, tím rychleji se omrzliny mohou vyvinout. Vznikají tak, že v měkkých tkáních kůže (typicky jde o prsty na rukou a nohou, v obličeji především nos) začne zamrzat voda.

Pokud poškození pokračuje, můžete nakonec přijít o prsty na rukou, nohou i celé končetiny. Každý, kdo vykazuje příznaky jako je především bolest a změna barvy kůže, by se měl rychle dostat do tepla a poté zamířit na pohotovost. Končetiny zahřívejte a udržujte je v teple. Nevystavujte je znovu mrazu. Vyšetření lékařem je důležité, protože poškození může být často závažnější, než se zdá. Pokud ve velmi chladném počasí vyrážíte ven, vždy si zakryjte ruce, uši a obličej a udržujte oblečení suché.

Úrazy na sněhu a náledí

Uklouznutí a pády na ledu jsou v zimě velmi časté. Led může být špatně viditelný jak v noci, tak ve dne. To, co vypadá jako voda nahromaděná na chodníku, může být ve skutečnosti vrstva ledu. Pokud dojde k pádu, mohou být zranění velmi vážná. I v případě, kdy se rychle vzpamatujete a postavíte na nohy, nejsou ojedinělá natažená záda, výrony nebo naraženiny a podobně.

Předejít uklouznutí a úrazům na náledí lze především vhodnou obuví a uzpůsobením chůze, která by měla být pomalejší s kratšími kroky. V případě pádu, pak nepodceňujte možná poranění. Někteří lidé si kolikrát ani neuvědomují, že mají těžký úraz. Může to být proto, že okamžitě nepociťují následky pádu, nebo věří, že jejich bolest a nepohodlí časem pominou. „V případě drobných poranění, jako jsou odřeniny nebo krvácející drobné rány lze použít k rychlému ošetření obvaz ve spreji nebo spreje na zastavení krvácení, například Akutol. V případě modřin nebo pohmožděnin pak mohou pomoci gely a krémy, které urychlují hojení a ulevují od bolesti. Pokud však bolesti přetrvávají, nebo v místě poranění vznikají otoky, je vhodné vyhledat lékaře, aby zdravotní stav posoudil,“ doporučuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.