Hyundai chce příští rok vyrobit v Nošovicích 300.000 aut

Automobilka Hyundai má v plánu vyrobit příští rok v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 300.000 automobilů, což je plná kapacita slezského závodu. Stejný plán plní továrna letos. ČTK to řekl mluvčí automobilky Petr Vaněk. Závod si ve čtvrtek prohlédl prezident Miloš Zeman, který řekl, že Hyundai je nejúspěšnější firmou v České republice. 

"Od rozjezdu třetí směny v září 2011 jsme přešli na plnou kapacitu výroby. Jsme připraveni vyrobit 300.000 automobilů příští rok i v každém dalším roce bez ohledu na situaci na evropském automobilovém trhu," řekl Vaněk. Loni nošovická automobilka vyrobila 303.035 vozů, v roce 2011 jich bylo přes 251.000. 
    
Hyundai patří k nejúspěšnějším investicím v České republice v posledních 20 letech. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák dnes připomněl, že podle studie, kterou si pro kraj nechal vypracovat, se díky vzniku nošovické průmyslové zóny snížila míra nezaměstnanosti v kraji zhruba o 1,7 procentního bodu. V ČR to představuje 0,3 procentního bodu. Práci díky ní má v zemi 16.800 lidí, přímo v Moravskoslezském kraji 10.500. V podniku pracuje 3500 lidí, dalších 7000 míst vzniklo v kraji u subdodavatelů. 
    
Prezident Zeman řekl, že bude vždy vyjadřovat úctu k jihokorejským investicím obecně, přičemž vzorným příkladem je Hyundai jako dnes již nejúspěšnější firma v České republice. Produkce podniku podle něj představuje zhruba dvě procenta hrubého domácího produktu ČR. "Právě u vás, a druhým takovým příkladem jsou Třinecké železárny, dochází k tomu, čemu já s oblibou říkám ostrovy pozitivní deviace. To znamená v regionu s vysokou nezaměstnaností jsou ostrovy, většinou ostrůvky, ale ve vašem případě skutečně ostrovy, které představují výrazný nadprůměr," řekl Zeman. 
    
Konkurencí pro Hyundai je podle prezidenta především mladoboleslavská automobilka Škoda. "Já už jsem blahopřál panu prezidentovi (společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech Kimu Jun-ha) k tomu, že se vám tuto konkurenci podařilo předstihnout," řekl Zeman. 
    
Továrna Hyundai se ve slezské obci začala stavět v březnu 2007, vyrábí od listopadu 2008. Letos v květnu tam sjelo z pásu milionté vyrobené auto. Automobilka nyní vyrábí tři verze modelu Hyundai i30, kompaktní MPV Hyundai ix20 a SUV Hyundai ix35. 
 
zdroj: ČTK