Havířov má nové chráněné území, na němž žije čolek velký

Přírodní lokalitu zařazenou mezi chráněná území v evropské soustavě Natura 2000 má nově Havířov na Karvinsku. Žije v ní například obojživelník čolek velký. Přírodní památka o rozloze 15 hektarů leží na pravém břehu řeky Lučiny a říčky Sušanky, a to u jejich soutoku v těsné blízkosti rušné Ostravské ulice. ČTK o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Eva Wojnarová.

"Je to pro město prestižní záležitost. Žije tady čolek velký, kvůli kterému především bylo území přírodní památkou vyhlášeno," uvedl Jan Smola z odboru životního prostředí havířovského magistrátu. Odborníci lokalitu sledovali už od roku 2000, o tři roky později v místě provedli podrobný průzkum živočichů a rostlin. "Poslední průzkum byl v roce 2010 a zjistili jsme, že populace sledovaného čolka velkého je velmi vitální," řekla Ivona Kneblová z Agentury pro ochranu přírody a krajiny.
 
Kromě čolka velkého se ale v lokalitě, která je veřejnosti přístupná, vyskytují další obojživelníci, ptactvo a vážky. Zajímavá je i z botanického hlediska.
 
Wojnarová připomněla, že Natura 2000 je soustava chráněných území, kterou společně vytváří členské státy Evropské unie. "Je určena k ochraně nejvzácnějších a nejohroženějších druhů živočichů, rostlin a nejvzácnějších přírodních stanovišť na území Evropské unie. Záměrem Natury 2000 je ochrana biologické rozmanitosti a jednotlivá území jsou navrhována podle přesně stanovených kritérií," uvedla Wojnarová. První přírodní památkou města jsou už od roku 1992 meandry Lučiny, které ale nejsou součástí Natury 2000.
 
zdroj: ČTK