Havířov dokončil budování kanalizace v okrajových částech

V Havířově na Karvinsku byla dostavěna kanalizace, na níž se postupně napojí 1040 domácností v okrajových částech města - Dolní a Prostřední Suché, Bludovicích a v části Dolní Datyně. Investice za 528 milionů korun bez DPH je největší v historii města, řekl dnes ČTK vedoucí odboru investiční výstavby Radoslav Basel. 

"K dnešnímu dni je podepsáno přes 470 smluv, skutečně napojeno je více než 150 domácností. Původně se měly napojovat až po dokončení stavby, ale začalo se s tím dříve. Stavba se ukončovala po dílčích částech a tam, kde to bylo možné, už jsme s předstihem proti původnímu plánu pomohli lidem s vyřízením potřebných povolení a s projektovou dokumentací sloužící k napojení," vysvětlil Basel. Všechny domácnosti by se na novou kanalizaci měly napojit nejpozději do poloviny příštího roku. 
    
Vlastníkům kanalizačních přípojek město nabídlo bezúročnou půjčku, kterou mohou lidé využít například k nákupu materiálu potřebného pro výstavbu přípojky ke kanalizaci. Zájemci si mohou požádat o půjčku od 20.000 korun výše s dobou splatnosti od 1,5 roku do pěti let. Zatím o ni projevilo zájem 56 lidí, kteří si celkem chtějí půjčit více než 2,5 milionu korun. 
    
Ve čtyřech městských částech vzniklo 45 kilometrů hlavních kanalizačních stok a několik kilometrů kanalizačních přípojek. Novou kanalizaci budou provozovat Technické služby města Havířova. 
    
Město se chce nyní zaměřit na budování další etapy kanalizace, která by měla vzniknout v lokalitě kolem Hornosušské ulice v Prostřední Suché a také v Životicích. Předpokládané náklady jsou kolem 85 milionů korun. Podobně jako nyní dokončenou část kanalizace ji chce město financovat s pomocí evropských peněz. Zhotovitele by rádo vybralo do května příštího roku a do konce roku by kanalizace měla být hotova. 
    
"Výhledově máme v plánu ještě další etapu, která by se zaměřila ještě na několik menších neodkanalizovaných oblastí ve městě, čímž by měl být Havířov jako takový prakticky celý napojen na kanalizaci tak, aby splňoval normy nakládání s odpadními vodami," řekl Basel. 
 
zdroj: ČTK