Havířov bude hospodařit s přebytkem, dá ho na splátky

Havířov na Karvinsku bude v příštím roce hospodařit s přebytkovým rozpočtem. Příjmy města by měly přesáhnout 1,183 miliardy korun, zatímco výdaje by měly být přes 1,070 miliardy korun. Rozpočet dnes schválili městští zastupitelé.

Přebytek přesahující 113 milionů korun bude podle náměstka primátora Eduarda Heczka (KSČM) mířit spolu s dalšími prostředky na splácení úvěrů. Na splátky by město mělo v příštím roce vynaložit přibližně 144 milionů korun, zbývajících 31 milionů korun pokryje z rozpočtových fondů, tedy z peněz, které má město uloženy na účtech. Podle Heczka město nyní dluží zhruba 640 milionů korun. "Smyslem rozpočtu je v příštím roce snížit splácením úvěrů tuto dluhovou službu na přijatelnou míru, která by měla být v příštím roce 16 procent z celkové dluhové základny," uvedl Heczko.
 
Město tak v příštím roce výrazně omezí i investiční část rozpočtu. Do investic by mělo směřovat kolem 150 milionů korun.
 
"V letošním roce bylo na investice asi 360 milionů korun. Je třeba si ale uvědomit, že to bylo včetně čerpání úvěru, a to ve výši asi 160 milionů korun pro letošní rok," uvedl Heczko. Z vlastních prostředků tak město bylo letos schopno investovat přibližně 200 milionů korun.
 
Právě skutečnost, že město výrazně omezuje investice, dnes kritizovala opoziční ČSSD, které se rovněž nelíbilo to, že do návrhu rozpočtu nebylo zařazeno rozdělení dotací a darů. Podle bývalého primátora Zdeňka Osmanczyka (ČSSD) tak řada organizací, jako například Armáda spásy či Adra, neví, s jakou částkou mohou pro příští rok počítat. Vedení města ale tvrdí, že první rozdělování těchto financí se bude řešit už na lednovém jednání zastupitelstva.
 
Podle Heczka město bude příští rok pokračovat především v již započatých investicích, nových bude zahajovat minimum. Investiční peníze půjdou například na další etapu budování kanalizace nebo regeneraci panelových domů. Náměstek se domnívá, že kdyby město přijímalo další úvěry, mohlo by se dostat do kritické situace. "Nevidím za opodstatněnou kritiku, že nechceme brát další úvěry. Úvěrům se nebráníme, ale až po konsolidaci rozpočtu, což je otázka roku 2016, 2017 a dále. Je to motivováno i tím, že v novém plánovacím období Evropské unie ještě nejsou připraveny dotační tituly, a první možnosti žádat o dotace budou až koncem příštího roku. Takže příští rok nepotřebujeme navyšovat investice tím, že bychom si brali úvěry," uvedl Heczko.
 
zdroj: ČTK