Colous of Ostrava jsou rekordní, hlásí 33.000 návštěvníků

Rekordní účast hlásí pořadatelé festivalu Colours of Ostrava, který včera skončil vystoupením britského jazzmana Jamieho Culluma. Industriální areál Dolních Vítkovic během čtyř dnů navštívilo víc než 33.000 lidí. Dvanáctý ročník hudebního maratonu se obešel bez větších komplikací a jen s jednou změnou v programu, řekl ČTK mluvčí akce Jiří Sedlák.

"Loni jsme měli v areálu 31.500 návštěvníků. Což byl také rekord. Letos jsme jej ještě překonali," uvedl Sedlák. Podle něj se pořadatelé museli vypořádat jen s jednou programovou změnou. Kvůli hlasové indispozici zpěváka se omluvila francouzská kapela Skip The Use. Vystoupit měla na hlavní scéně v sobotu. Místo ní zahrála formace Movits! ze Švédska. Pořadatelé slíbili, že Skip The Use vystoupí na příštím ročníku.

Dramaturgie festivalu byla postavena tak, že jedny z největších hvězd mohli návštěvníci slyšet hned první den a pak i poslední. Mezi prvními vystupujícími bylo islandské uskupení Sigur Rós. Naopak mezi posledními kapelami zahrála americká skupina Tomahawk s Mikem Pattonem z Faith No More.

Jako úplně poslední pak včera před početné publikum předstoupil klavírista a zpěvák Cullum, mladý hudebník, který vkusně a s lehkostí snoubí jazz s popmusic. Na pódiu dává navíc průchod odvázané show. Skáče po klavíru nebo bubnuje na víko. V Ostravě na Colours už vystupoval. Pro mnohé návštěvníky byl jedním z vrcholů ročníku 2009.

Festival zaměstnával i policisty. Zabývali se asi deseti trestnými činy, jejichž obětí se stali návštěvníci. Šlo hlavně o krádeže. Loni zaznamenali policisté sedm případů.

Například čtyřiadvacetiletá žena pod vlivem alkoholu usnula v mobilní toaletě. Když se probudila, zjistila, že jí schází kabelka. Společně s ní zmizel i fotoaparát, peněženka a mobilní telefon. Škodu odhadla na 11.000 korun.

Okradeni byli i mladí hudebníci, kteří se na festivalu zastavili v sobotu. Auto zaparkovali nedaleko centra města. Když se k němu v noci na dnešek vrátili, bylo vykradené. "Zloději odnesli elektroakustickou kytaru, housle, ukulele, fotoaparát a autorádio. Způsobená škoda se pohybuje okolo 60.000," řekla ČTK mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Festival začal ve čtvrtek. V programu se objevilo 106 kapel, 60 zahraničních a 46 českých. Zahraničních bylo o 15 více než loni a přijeli z 29 zemí. Kromě hudby festival nabízel i divadlo, filmy, diskuse, workshopy, DJs party a bohatý doprovodný program. Mezi další velké hvězdy patřila britská formace The xx, švédští The Knife nebo Damien Rice z Irska či Asaf Avidan z Izraele.

zdroj: ČTK