Areály Dolních Vítkovic navštívilo rekordních 676.000 lidí.

Areály spadající pod sdružení Dolní oblast Vítkovice, jako Vysoká pec číslo 1, hornické muzeum Landek Park, aula Gong či Malý svět techniky, navštívilo letos 676.000 lidí, což je dosud nejvíce. Je to o 150.000 návštěvníků více než v loňském roce. ČTK to řekla mluvčí sdružení Eva Kijonková. 

Areály podle ní přinesly v roce 2013 několik návštěvnických novinek. Začaly například prohlídky architektury Multifunkční auly Gong, která se od letošního roku pyšní tituly Stavba roku České republiky, Ostravy i Moravskoslezského kraje. "Patří také mezi TOP 10 staveb celého světa," řekla Kijonková. 
    
Příchozí se každou neděli mohou podívat do jindy nepřístupných míst v útrobách auly, která vznikla z bývalého plynojemu. Jde například o šatny umělců nebo technické zázemí. 
    
Novinkou byl také víkendový program v interaktivní herně Světa techniky U6 nazvaný Zábavná a kreativní věda, který malým i velkým návštěvníkům představuje různé fyzikální a chemické zákonitosti prostřednictvím zábavných pokusů a her. Poprvé mohli návštěvníci Dolních Vítkovic přijít také nasát sváteční atmosféru na vánoční trhy a v galerii v Gongu se uskutečnila první výstava Městské galerie Ostrava. 
    
Ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela věří tomu, že i v příštím roce se návštěvnost zvedne. K novému rekordu by mělo přispět i otevření Velkého světa techniky. Během letošního roku už vyrostla zbrusu nová budova se zrcadlovou čelní stěnou. Stavbaře by v nejbližší době už měli vystřídat tvůrci expozicí. "Ti mají za úkol ukázat vědu a techniku jako ráj zábavy. Pro veřejnost se Velký svět techniky otevře na podzim příštího roku. V Dolních Vítkovicích půjde o jednu z největších událostí nadcházejícího roku. Architektonicky i svou náplní bude totiž Velký svět techniky vzdělávací a volnočasové centrum, jaké nemá široko daleko konkurenci," zdůraznil Koudela. 
    
Dolní Vítkovice jsou soubor technických památek. V prostorách, kde se v minulosti těžilo uhlí i zpracovávalo železo, vnikla například v posledních letech naučná stezka. Vede až na vrchol bývalé vysoké pece. Do souboru patří i areál bývalého Dolu Hlubina, aula Gong či Landek Park v Ostravě Petřkovicích. 
    
Velkou část návštěvníků tvoří lidé, kteří přicházení do areálů za kulturou či na společenské akce. Především Dolní Vítkovice lákají pořadatele řady akcí. Tou největší je festival Colours of Ostrava, který se tam před lety přestěhoval z centra Ostravy. Konala se tam i přehlídka taneční hudby Beats for Love či festival Rocková Ostrava. Letos poprvé se na náměstí před Gongem konaly vánoční trhy. 
 
zdroj: ČTK