3 časté otázky ke správné výživě psa

Martin Pučálka odpovídá na 3 časté otázky chovatelů na správnou výživu psů:  

Kdy je vhodné začít používat granule Senior?   
Krmivo pro psy seniory má nižší množství tuku a bílkovin a často je doplněné o preparáty na klouby, protože starší věk značí více opotřebované klouby. Dříve se udávalo, že u psa je dobré se senior granulemi začínat již od sedmého roku psa. Lepší je ale než na věk, koukat na aktivitu psa a na jeho váhu a vitalitu. Pokud je pejsek i v deseti letech stejně vitální a má normální váhu jako v pěti letech, není použití speciální receptury nutné. Pro speciální recepturu bychom měli sahat až ve chvíli, kdy má pejsek vyšší váhu a menší aktivitu. Tedy i v pozdějším věku je možné použít recepturu pro dospělé psy nebo ALS recepturu. Pouze se doporučuje případně krmnou dávku upravit dle aktivity.   

Jak nejlépe vybrat granule pro psa? 
Důležité je nevybírat podle reklamy, barevnosti obalu nebo ceny, spolehněte se na své znalosti.  Po důkladném zvážení dostupných informací se rozhodněte pro určitou značku, pokuste se získat reference dobrých chovatelů, které značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo tak "funguje“, jak má. Při výběru konkrétní formule individuálně zohledněte plemeno, stáří, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa, vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale jako je např. Adult nebo Puppy. Pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení, závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení a nejen on.   

Jak by měla vypadat dieta u psa s nadváhou? 
Pokud jste shledali, že váš pes potřebuje shodit nějaké kilo navíc, rozhodně nečekejte výsledky během jednoho týdne. Stejně jako u lidí, i u psů je důležité nic neuspěchat. Mnohem lepší než nastolit tvrdou dietu, je účinnější a trvalejší změnit celkový životní styl vašeho psa, ale i vás. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu dáváte od stolu a kolik odměn za den dostane. Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky z vašeho jídla, ani úplně maličké. Pak je na pořadu redukce odměn. Pes nepotřebuje odměnu za to, že snědl odměnu nebo svou dávku granulí. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné a kdy se zachoval opravdu vzorně.   

Marp Natural - Senior and Light - Vhodné krmivo pro psy s nadváhou a seniory. Má optimální poměr bílkovin a tuků pro snížení váhy. Hlavním zdrojem bílkoviny je zde ryba. Ideální i pro psy s citlivým zažíváním. 2 kg za 275 Kč. Více info na Marppetfood.cz.